Užduotis. Teksto konspektavimas punktais

Paskirtis

Ugdyti rašymo ir skaitymo mokymosi stilių.

Tikslas

Lavinti rašymo ir skaitymo mokymosi stilių konspektuojant punktais.

Siekiami rezultatai

Atlikę šią užduotį, mokiniai gebės sukonspektuoti tekstą ar paskaitą punktais.

Trukmė

Individualiai užduotį galima atlikti per 5 min.

Pastaba: Užsiėmimuose šią užduotį patariama tik pabandyti tarsi „parodomąją“, skatinant mokinius darbą tęsti namuose.

1. Persiūlykite perskaityti pateikiamą tekstą ir parašyti jo santrauką išskaidant tekstą punktais ir rašant tik pagrindinius žodžius ar trumpas frazes. Galite duoti sukonspektuoti savo dėstomo dalyko trumpą tekstą.

Kartojimas. Teigiama, kad nuolatinis medžiagos pasikartojimas gerina įsiminimą. Analizuodami ir kartodami informaciją perkeliame iš trumpalaikės atminties, kuri yra gana ribota, į ilgalaikę atmintį, kurioje informacija saugoma, o reikalui esant, atgaminama. Visi esame patyrę, ką reiškia per trumpą laiką išmokti daug medžiagos, šiaip taip ja pasinaudoti reikiamu momentu, o vėliau liūdnai konstatuoti faktą – nieko neprisimenu… Mokslininkai nustatė, kad per pirmąsias 24 valandas po mokymosi užmirštame net 75% informacijos! Jei norime atsiminti ilgiau, mokykimės mažiau medžiagos ir dažniau kartokime. Įsiminimo ir užmaršumo santykį tyręs vokiečių filosofas H. Ebinhauzas dar 1885 nustatė, kad greičiausiai užmirštama per pirmąsias 20 minučių po to, kai išmokstama, vėliau užmiršimo procesas sulėtėja. Štai dėl ko mes negalime atsiminti ryte prieš pat egzaminą perskaitytos medžiagos! Tas pats mokslininkas padarė išvadą, kad kartojimai, išdėstyti per ilgesnį laiko tarpą, padeda lengviau ir greičiau įsiminti medžiagą.

2. Pakvieskite mokinius atpasakoti sukonspektuotą tekstą pasinaudojant sukonspektuotu tekstu.

3. Jei ko nors nepavyko prisiminti, pasiūlykite papildyti santrauką, tačiau kontroliuoti save, kad santraukos nepaverstų tuo pačiu pilnu tekstu.

4. Tada vėl pabandyti atpasakoti tekstą naudojantis papildyta santrauka.

5. Atkreipkite dėmesį, kad taip labai tinka konspektuoti paskaitas. Tekstus taip konspektuoti geriausia tada, kai reikia ruoštis atsiskaitymams ir egzaminams.