Užduotis. Pastraipų skaitymas

Paskirtis

Ugdyti efektyvaus skaitymo gebėjimus.

Tikslas

Ugdyti gebėjimą naudotis pažintiniu skaitymu, kai skaitomos ne visos pastraipos, o tik pirmieji arba paskutiniai jų sakiniai.

Siekiami rezultatai

Atlikę užduotį, mokiniai:

  • Supras, kad susipažinti su straipsnio arba skyriaus tema galima perskaičius tik pirmąją pastraipą.
  • Suvoks, kad bendrai pastraipos minčiai suvokti paprastai pakanka perskaityti pirmąjį ir/arba paskutinį pastraipos sakinį.

Trukmė

Individualiai užduotį galima atlikti per 15 min.

Rezultatus aptarti papildomai reikėtų 5-10 min. Iš viso 20-25 min.

Pakvieskite mokinius atlikti šią užduotį.

Užduočiai atlikti galite pasirinkti dėstomo dalyko straipsnį ar vadovėlio skyrelį.

1 žingsnis

Išdalinkite pirmąjį darbo lapą „Pastraipų skaitymas“.

Pakvieskite atlikti užduotis.

2 žingsnis

Išdalinkite antrąjį darbo lapą „Visas straipsnis“.

Pakvieskite palyginti tai, ką parašė pirmajame darbo lape su straipsnio tekstu.

Apibendrinimas

Norint susipažinti su knyga ar straipsniu, susidaryti bendrą įspūdį ir nuspręsti, ar toliau jį skaitysite, ar jis jums tinka pagal mokymosi tikslus, užtenka perskaityti pirmuosius ir/arba paskutinius pastraipų sakinius.

1 darbo lapas. Pastraipų skaitymas

1. Perskaitykite šią straipsnio pastraipą ir suformuluokite straipsnio temą ir keliamas problemas.

Pirmoji pastraipa:

Ne visi žmonės rytais nubunda žvalūs. Statistikos teigimu, vadinamųjų pelėdų tarp mūsų yra daugiausia – apie 40 proc., vieversių – tik 20-25 proc., o visus likusius mokslininkai vadina balandžiais – jie nesunkiai gali keisti savo dienos režimą. Bet realybė tokia, kad įmonių darbo ritmas orientuotas į vieversius. O ką daryti pelėdoms?

Straipsnio tema ir aptariamos problemos:

2. Perskaitykite antros pastraipos paskutinį, išvadinį, sakinį. Parašykite, apie ką galėtų būti kalbama šioje pastraipoje.

Paskutinis pastraipos sakinys:

Deja, bet visuomenės nustatytas darbo ritmas lieka už natūralaus mūsų režimo ribų, todėl tenka save laužyti, stengtis persitvarkyti.

3. Užrašykite kiekvienos tolesnės pastraipos temą, perskaitę tik pirmąjį pastraipos sakinį.

Trečios pastraipos pirmas sakinys:

Kaip nusiteikti darbui ne pačiu geriausiu mums laiku?

Ketvirtos pastraipos pirmas sakinys:

Jau prabudote, bet išlįsti iš po antklodės nėra jėgų?

Antras darbo lapas. Visas straipsnis

Rytinis pelėdų startas

Ne visi žmonės rytais nubunda žvalūs. Statistikos teigimu, vadinamųjų pelėdų tarp mūsų yra daugiausia – apie 40 proc., vieversių – tik 20 – 25 proc., o visus likusius mokslininkai vadina balandžiais – jie nesunkiai gali keisti savo dienos režimą. Bet realybė tokia, kad įmonių darbo ritmas orientuotas į vieversius. O ką daryti pelėdoms?

Jeigu būtų galimybė gyventi pagal savo organizmo ritmą, jūs keltumėtės apie antrą valandą dienos. Apie penktą jaustumėtės pasirengęs atlikti žygdarbius ir apversti pasaulį, bet nėra su kuo, nes daugelis normalių žmonių savo darbo dieną jau baigia. Pirmą valandą nakties jums kūrybinio polėkio metas. Trečią jau galima ir ruoštis miegoti. Deja, bet visuomenės nustatytas darbo ritmas lieka už natūralaus mūsų režimo ribų, todėl tenka save laužyti, stengtis persitvarkyti.

Kaip nusiteikti darbui ne pačiu geriausiu mums laiku? Yra keli veiksmingi patarimai. Apskaičiuokite, kiek valandų miego jums reikia, kad jaustumėtės pailsėjęs. Jeigu tai ne 6 – 7 ir net ne 8 valandos, o 9 arba 10, laiką, skirtą miegui, planuokitės iš anksto. Nėra jokio reikalo naktimis žiūrėti televizorių ar skaityti knygas.

Jau prabudote, bet išlįsti iš po antklodės nėra jėgų? Iš vakaro ant spintelės pasistatykite stiklinę vandens ir nubudę jį išgerkite – tai suteiks žvalumo. Įsijunkite savo mėgstamą muziką ir organizmas nevalingai pradės gaminti „laimės hormonus“, o jie mums niūriais žiemos rytais taip reikalingi! Arba palįskite po dušu ir darykite taip: iš pradžių apsiliekite šiltu vandeniu, o po to – lediniu. Na, tiek to, ne lediniu, bet šaltu. Tai puikus būdas pasisemti energijos: nuo šalto vandens atsigavęs kūnas prisipildys švelnios šilumos. Išeidami iš vonios apsivilkite šiltą chalatą (gerai būtų prieš einant į dušą pasikabinti jį ant radiatoriaus).

Neverskite savęs valgyti to, ko nenorite, žiemos rytą ir taip nelinksma. Kas jums kelia nuotaiką? Batonas sviestu ir vyšnių uogiene? Valgykit į sveikatą tai, ko siela trokšta.

Niekada nebėkite iš namų trankydami durimis, tiesiog ramiai perženkite slenkstį. Skubėjimas – blogas įprotis, kurio sunku atsikratyti. Jeigu jau pavėlavote, nebėra prasmės skubėti, o paslysti slidžiame kelyje ir gauti traumą labai paprasta. Idealu būtų išeiti iš namų 5 – 7 minutėms anksčiau, kad neskubėdami nueitumėte į stotelę, įkvėptumėte šalto oro. Juk ryte jis toks gaivus!

3. Knygos turinio, rodyklių, skyrių pavadinimų ir paantraščių, išvadų ir pan. skaitymas

Norint sužinoti, ar gali būti naudinga viena ar kita knyga, perskaitomi jos pavadinimas bei turinys. Knygos turinys – daugiau ar mažiau detalus – atskleidžia pagrindinius dalykus, apie kuriuos kalbama knygoje. Jeigu pavadinimas ir turinys suteikia per mažai informacijos, galima knygą pavartyti ir paskaitinėti vieną ar kitą vietą.